بزرگان راینولوژی و جراحی پلاستیک دنیا در تهران

در شرایطی که بسیاری از کشورهای منطقه برای میزبانی بزرگترین اجتماع جراحان بینی و پلاستیک صورت رقابت نزدیکی با یکدیگر داشتند، تهران به عنوان میزبان اولین کنگره خاورمیانه‌ای راینولوژی و جراحی پلاستیک صورت انتخاب شد تا ایران بتواند خود را به عنوان قطب جراحی‌های بینی و پلاستیک صورت در منطقه خاورمیانه به جهانیان اعلام کند.
اولین کنگره خاورمیانه ای راینولوژی و جراحی پلاستیک صورت توسط انجمن تحقیقات راینولوژی و با همکاری دانشگاه علوم پزشکی تهران از تاریخ 14 تا 17 آبان ماه جاری در مرکز همایش های برج میلاد برگزار شد. در این همایش که بالغ بر 1500 پزشک متخصص و فوق تخصص ایرانی و حدود 180 جراح ـ از کشورهای حوزه خاورمیانه و شمال آفریقا، انگلستان، آمریکا، اتریش، آلمان، هلند، یونان، ایتالیا، ایرلند، کرواسی، کره، برزیل، روسیه، بلغارستان، سوئد، نروژ و... ـ در کنارحدود سیصد نفر از کادر درمانی حضور داشتند، جدیدترین دستاوردهای دنیا در رشته های فوق تخصصی راینولوژی و جراحی پلاستیک صورت در قالب سخنرانی ها، دوره های آموزشی کوتاه مدت، سمپوزیوم ه، پانل ها و کارگاه های آموزشی ارائه شد و مورد استقبال علاقمندان قرار گرفت. اساتید مدعو این کنگره که همگی در زمره صاحب نظران و دانشمندان طراز اول بین المللی در حوزه های فوق تخصصی راینولوژی و جراحی پلاستیک صورت به شمار می رفتند، جدیدترین یافته ها و برنامه های آموزشی را در قالب 230 سخنرانی، بیش از 60 دوره آموزشی یک ساعت و نیم، 16 سمپوزیوم یک روزه در 8 سالن موازی برای علاقمندان ارائه کردند. سرشناس‌ترین پزشکان جهان در جراحی بینی و پلاستیک صورت در این کنگره حضور داشتند که در فهرست اسامی آنان می توان به نام پرفسور اشتامبرگر بزرگ‌ترین جراح سینوس دنیا و پرفسور استفن پارک، رئیس بخش جراحی پلاستیک صورت دانشگاه ویرجینیا و مؤلف کتاب مرجع «جراحی پلاستیک صورت» که از صاحب نظرترین افراد در جامعه جراحان پلاستیک صورت امریکا محسوب می‏شود اشاره کرد. همچنین رئیس جامعه جراحان بینی اروپا، رئیس جامعه جراحان بینی امریکا، دبیر جامعه جراحان بینی امریکا، دبیر آکادمی جراحان پلاستیک صورت اروپا و بسیاری از رؤسای آکادمی‌های جراحان پلاستیک و جراحان بینی از کشورهای مختلف مانند رئیس آکادمی جراحان بینی روسیه و دبیران و رؤسای آکادمی‌های سایر کشورهای جهان از قاره های مختلف در این کنگره ثبت نام و شرکت کردند به طوری که حتی شرکت کنندگانی از کشور برزیل برای شرکت در کنگره از ماه ها قبل با مراجعه به سایت اینترنتی کنگره ثبت نام کرده بودند و مقاله‏های آزاد زیادی از کشورهای مختلف جهان برای دبیرخانه کنگره ارسال شد که از آنها می‌توان به مقاله‏های جالب ارسال شده از ایرلند، انگلستان و فرانسه اشاره کرد. بازتابهای بین المللی این کنگره از ماه ها پیش از برگزاری کنگره با معرفی کامل کنگره در چهار شماره پیاپی پر تیراژترین و معتبرترین مجله خبری جراحان گوش و حلق و بینی دنیا همچنین درج سایت رسمی کنگره (www.merc2008.com) در سایتهای معتبر راینولوژی، جراحی پلاستیک و گوش و حلق و بینی در هر 5 قاره دنیا بیانگر اهمیت و جایگاه این گردهمایی عظیم علمی در سطح مجامع و فدراسیون های جهانی تخصصی این رشته است.
عناوین مطرح شده در این کنگره طیف وسیعی را در بر می گرفت که از آن جمله تازه ترین دستاورد های جراحي‌هاي بيني و روش‌هاي جديد به منظور به حداقل رساندن عارضه اين جراحي‌ها، جراحي پلاستيك صورت، روش های غیرجراحی در جوان سازی صورت، جراحي پلاستيك چشم، جراحي‌هايي در زمينه فك و صورت و جراحي‌ تومورهاي ناحيه صورت،‌ اختلالات خواب و مشكلات تنفسي در حين خواب، جراحي‌ به روش‌هاي اندوسكوپي با حداقل آسيب به ناحيه قاعده جمجمه، ‌جراحي به روش‌هاي نوين مانند جراحي با امواج راديويي، درمان‌هاي جديد سينوزيت و راينولوژي كودكان بود. 16سمپوزیوم با عناوین از قبیل: اختلال خواب، هنر جراحی ارتوگناتیک، تصویربرداری در راینولوژی، ترومای ماگزیلو فاسیال، دکومپرسیون اربیتال درافتالموپاتی تیروئید، ارزیابی های ابژکتیو در راه های هوایی بینی و رینومانو متری، راینولوژی کودکان، ترمیم ماگزیلوفاسیال، پاتولوژی تومورهای بینی و سینوس ها و ماگزیلوفاسیال، آلرژی در راینولوژی، رادیو فرکانس در اتولارنگولوژی و جراحی پلاستیک صورت، جراحی اندوسکوپیک قاعده جمجمه، ناهنجاریهای کراتیوفاسیال، شکاف لب و کام، ملاحظات بیهوشی در راینولوژی و جراحی پلاستیک صورت در برنامه کنگره جای گرفت و طی آن اساتید ایرانی و بین المللی با ارائه جدیدترین دستاوردها در این زمینه ها به تبادل تجربیات پرداختند.
از ويژگي های اين كنگره برگزاری سمپوزيوم آموزشي چهار روزه تازه‌هاي پرستاري در بيماري‌هاي گوش و حلق و بيني و مراقبت‌هاي بعد از عمل‌هاي جراحي پلاستيك در طي آن بود که با مدیریت خانم خورشید وسکویی حدود سیصد نفر از کادر پرستاری تحت آموزش های تخصصی این رشته قرار گرفتند.

استقبال پزشکان متخصص ایرانی و خارجی از این دوره های آموزشی به حدی بود که با وجود در اختیار داشتن تمام سالن های هشت گانه بزرگترین مرکز همایش های کشور، این سالن ها جوابگوی تعداد کثیر متقاضیان حضور در بعضی از برنامه ها نبود.
در طراحی برنامه علمی کنگره که حاصل کار و مشاوره بیش از 85 نفر از اعضای هیئت علمی کنگره مشتمل برصاحب نظرانی از 37 کشور جهان بود، تلاش شد تا علاوه بر توجه دقیق بر نیازهای اَموزشی و برنامه ریزی و هم طرازسازی مهارت های عملی با دانش های تئوری، جدیدترین اولویتهای آموزشی فوق تخصصی راینولوژی و جراحی پلاستیک صورت مد نظر قرار گرفته و در قالب یک برنامه علمی چهارروزه بالغ بر 180 ساعت آموزشی در 8 سالن مجزا ارائه شود.
ضمن اینکه، دو سالن نیز برای ارائه مقالات آزاد جهت شرکت کنندگان در نظر گرفته شد. با توجه به تعدد میهمانان و اساتید عالی رتبه و محدودیت جدی در استفاده از تواناییهای آموزشی این عده از سویی و جذابیت مباحث برای شرکت کنندگان و تقاضای بالا برای شرکت در کورس ها، سبب شد برنامه ریزی آموزشی به صورتی اعمال شود که در هر روز تمرکز آموزشی برروی حد اکثر 12 نفر از اساتید میهمان باشد تا هم به نحو احسن از پتانسیل های منحصر بفرد آموزشی این عده بهره گرفته شود و هم از قدرت آموزشی سایر میهمانان در جای خود و با حداکثر بهره وری استفاده شود.
از مهمترین اهداف برگزاری کنگره می توان به ارتقای سطح علمی متخصصان این رشته و پزشکان کشور، بهبود کیفیت جراحی های بینی و صورت و افزایش رضایتمندی بیماران و در نهایت ارتقای سطح سلامت و کیفیت زندگی افراد جامعه اشاره نمود و در کنار آن مطرح شدن ایران به عنوان پیشروی این علم در خاورمیانه.
در مراسم افتتاحیه، ریاست کنگره، دکتر محسن نراقی طی سخنانی با خوش آمد گویی به شرکت کنندگان و حضار در سالن از عزم جزم متخصصان جوان کشور برای ارتقای سطح علمی و عملی دانش راینولوژی و جراحی پلاستیک صورت خبر داد و اشاره کرد: با وجود پتانسیل بالای انسانی، علمی و تکنیکی که در حال حاضر در کشور وجود دارد، و حرکت های بنیادین به سمت آموزش جراحان منطقه خاور میانه جایگاه ایران به عنوان قطب خاورمیانه ای راینولوژی و جراحی پلاستیک صورت، مطرح خواهد بود.
دکتر نراقی با اشاره به تحولات رشته راینولوژی، برگزاری دوره های آموزشی در این زمینه را یک ضرورت جدی و اجتناب ناپذیر عنوان کرد و افزود: روش های اندوسکوپیک در جراحی های بینی و سینوس، طی سالهای اخیر به تحولات بنیادین در رشته راینولوژی ـ چه در زمینه تشخیص و چه در رویکردهای درمانی ـ منجر شده است. ضمن اینکه امروز، حیطه درمانهای راینولوژی به بینی و سینوس و جراحی پلاستیک صورت محدود نشده و بسیاری از جراحی های قاعده جمجمه و اربیت از راه بینی با حداقل آسیب بافتی انجام پذیر است. این موضوع، راینولوژی را به رشته ای حیاتی برای ارتقای سطح تشخیص، درمان و پیشگیری بدل کرده است.
رئیس انجمن تحقیقات راینولوژی اضافه کرد: در این زمینه چندین دوره آموزشی فشرده توسط بنیانگزاران جراحی اندوسکوپیک در جهان، در این کنگره ارائه می شود. این عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران، با اشاره به اینکه به موازات پیشرفت های پزشکی در سطح جوامع توجه به مسائل زیبایی نیز افزایش یافته و با توجه به افزایش متوسط سن افراد شاهد هستیم که توجه به روشهای جوان سازی صورت بیشتر شده خاطرنشان کرد: بر این اساس دوره های آموزشی متعدد براین جوان سازی و پلاستیک صورت در این کنگره برگزار می شود.
دکتر نراقی در پایان ابراز امیدواری کردکه نتیجه آموزشهای فشرده ارائه شده در کنگره، در نهایت به کاهش بروز عوارض جراحی های بینی و پلاستیک صورت در جامعه بینجامد.
همچنین، ایشان ازبرگزاری سمپوزیوم مشترک انجمن تحقیقات راینولوژی با بخش جراحی پلاستیک صورت دانشگاه جانزهاپکینز در بهمن ماه امسال خبرداد.
سخنران افتتاحیه مراسم آغازین روز کنگره پروفسور فضل اله رضا رئیس اسبق دانشگاه تهران و بنیانگزار ساختار آموزش های نوین تخصصی در کشور بود. پروفسور رضا که به دعوت برگزارکنندگان کنگره از اقامتگاه اختصاصی خود در تورنتو کانادا به ایران بازگشته بود طی سخنانی با اشاره به اینکه امروز دنیای پرشتاب فن آوری، حرفه پزشکی را بسیار توانمند تراز گذشته کرده است، تاکید کرد: در کنار این پیشرفت ها، پزشکی امروز بیش از گذشته به فرهنگ، خرد و ادب نیاز دارد.
ایشان که در سال 81 به عنوان چهره ماندگار علمی کشور برگزیده شده است، با اشاره به نقش جامعه پزشکی در پیشرفت های علمی گفت: اکنون پزشکان می توانند از طریق اینترنت با علم دنیا هماهنگ باشند و دانشگاه ها نیز می توانند با کمک صنایع برخی دستگاه ها را در داخل تولید کرده و برای آموزش دستیاران اقدام کنند. وی اضافه کرد: در ایران طی نیم قرن گذشته 125 هزارنفر در رشته پزشکی آموزش دیده اند که شاید 90 در صد آنها در داخل و 10 درصد در برون مرزها و با امکاناتی محدود در حال خدمت رسانی هستند. در این زمینه امیدوارم فضای علمی و فرهنگی در ایران روز به روز بهتر شود تا نخبگان ایرانی در هر کجای دنیا با طیب خاطر به ایران بازگردند.
پروفسور رضا افزایش نگران کننده جمعیت دنیا را با شمار پزشکان در ارتباط تنگاتنگ دانست و گفت: کشورهای پیشرفته تلاش می شود تا به استاندارد 3 پزشک به ازای هر 1000 نفر برسند. تا چند سال آینده جمعیت دنیا به 7 میلیارد نفر می رسد که تامین آب، غذا و هوای سالم در رده اول نیازهای بهداشتی قرارمی گیرد. در این زمینه برنامه ریزی اهل سیاست و علم دنیا ضروری است.
وی در پایان با تاکید بر مسئولیت اهالی علم در برابر آحاد مردم جهان خاطر نشان کرد: امروزه اهالی علم جهان، مسئولیت مهمی برای اشاعه صلح، تامین آینده و ترویج آدمیت بر عهده دارند. آنان ناگزیر باید با فن آوری های دنیا هماهنگ باشد. این، در حالی است که شتاب در تقلید می تواند زیانبار باشد؛ چرا که غربی ها پس از تولید به تدریج به نقایص کار خود پی برده و در جهت رفع آن اقدام می کنند. به این ترتیب، تامل در پیروی از آنها و توجه به فرهنگ سنتی خود بسیار مهم است و در این زمینه، خود، باید تولید کننده باشند.
تعدادی از سرشناس ترین میهمانان کنگره پس از بازگشت با ارسال نامه الکترونیکی تشکر آمیز، ضمن تمجید از برنامه علمی بسیار غنی کنگره، اختصاصا اقامت کوتاه خود در ایران و پذیرایی شگفت انگیز و منحصر بفرد ایرانی را از زیباترین لحظات زندگی خود یاد کردند.
اولین کنگره خاورمیانه ای راینولوژی و جراحی پلاستیک صورت در تاریخ 17 آبان 87 ساعت 19 به کار خود پایان داد، در حالی که راه آموزش و ارتقای علمی و عملی در رشته پزشکی را هرگز پایانی نیست.